Czyszczenie chemiczne – dlaczego warto mieć tę usługę w swojej pralni?

Pralnie to biznes, który nadal jest opłacalny, jednak pod warunkiem, że dostosujemy ofertę to zmieniającej się rzeczywistości. Dziś właściwie każdy ma w domu pralkę automatyczną, a coraz częściej są to modele posiadające wiele zaawansowanych programów, dzięki czemu nie musimy już tak często korzystać z pralni. Dodajmy do tego nowoczesne suszarki do odzieży czy stacje parowe ułatwiające prasowanie, a wychodzi na to, że oferta pralni musi być oparta na czymś innym Najpopularniejszą usługą jest pranie chemiczne – czyszczenie na sucho to coś, czego klienci nie wykonają samodzielnie w domu.

Jakie produkty musza być czyszczone chemicznie?
Czyszczenie chemiczne, czyli bez użycia wody rekomendowane jest do szeregu produktów. Przede wszystkim są to wyroby skórzane, a także z jedwabiu czy wełny – choć wełniany sweter upierzemy na specjalnym programie w dobrej jakości pralce, to w przypadku garniturów, płaszczy czy tego typu odzieży wełnianej niezbędne jest profesjonalne czyszczenie chemiczne. Często też jest ono stosowane na przykład przy odzieży wieczorowej, bogato zdobionej kryształkami czy koronkami – woda mogłaby je uszkodzić. Czyszczenie chemiczne może być też stosowane na przykład do tekstyliów.

Na czym polega czyszczenie chemiczne?
Mówiąc najprościej – jest to poddawanie odzieży działaniu różnego typu detergentów i rozpuszczalników, które wchodząc w reakcje chemiczne z zanieczyszczeniami, skutecznie je usuwają. Niestety, metoda ta ma liczne wady. Tradycyjne czyszczenie chemiczne wymagało użycia bardzo silnych środków mających działanie trujące – były one szkodliwe zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla samych pracowników pralni, którzy obcowali z niebezpiecznymi oparami. Dlatego ważne jest, by w pralniach wprowadzać nowoczesne technologie, które pozwolą zminimalizować ten problem.

Pierwszą są agregaty o obiegu zamkniętym, dzięki którym likwidujemy problem trujących oparów, bo pozostają one w środku urządzenia, gdzie są poddawane skraplaniu – w takiej postaci łatwo można je usunąć. Co ważne, nieustannie trwają prace nad nowymi i bezpieczniejszymi środkami do czyszczenia na sucho – obecnie stosowane mają wysoką skuteczność, a są przy tym bezpieczniejsze i łagodniejsze. Nowością jest na przykład używanie środków na bazie silikonu, czyli materiału naturalnego – są one biodegradowalne, dzięki czemu działalność pralni nie jest obciążająca dla środowiska naturalnego. Warto podkreślić, że nowoczesne środki chemiczne są też delikatniejsze dla ubrań, przez co rzadziej dochodzi do naruszenia struktury czyszczonego materiału.


 

Podobne artykuły

Niszowe usługi – przepis na sukces w branży pralniczej.


Jak urządzić pralnię chemiczną?.


Jak wybrać najlepszą pralnię chemiczną?.


Dlaczego warto wybrać czyszczenie chemiczne?.