Czyszczenie chemiczne – klasyczne i nowoczesne

Czyszczenie chemiczne to jedna z podstawowych usług oferowanych w pralniach. W czasach, gdy każdy z nas ma w domu pralkę automatyczną wyposażoną w szereg funkcji i programów, do pralni chodzimy najczęściej właśnie z rzeczami, które nie mogą być prane przy użyciu wody, co oznacza, że wymagają one prania chemicznego. Na czym polega czyszczenie chemiczne i jakie nowe technologie pojawiają się w tej dziedzinie?

O opowiedzenie o nowych trendach poprosiliśmy ekspertów z firmy Sovrana, która od lat jest liderem na rynku profesjonalnych usług pralniczych i – co ważne – stawia przede wszystkim na innowacje w tej dziedzinie, gwarantując najwyższą jakość usług. Nie ma lepszego eksperta od nowych technologii i produktów w branży pralniczej.
Tradycyjne czyszczenie chemiczne

To usługa, która wciąż jest odstawą funkcjonowania większości pralni. Do czego służy? Do czyszczenia bez użycia wody odzieży i wyrobów, którym woda nie służy. Do czyszczenia chemicznego oddawane są na przykład garnitury, garsonki czy wełniane płaszcze, a także odzież skórzana, wykonana z jedwabiu, a także z bogatymi zdobieniami, które w procesie klasycznego prania mogłyby zostać uszkodzone. Czyszczenie chemiczne można tez stosować np. do dywanów i tekstyliów.

Polega ono na poddawaniu wyrobów działaniu rozpuszczalnika, który rozpuszcza plamy i zanieczyszczenia, przez co mogą one być łatwo usunięte. Klasyczne czyszczenie chemiczne było bardzo niebezpieczne dla pracowników ze względu na opary – dziś stosuje się rekomendowane przez firmę Sovrana nowoczesne agregaty do prania chemicznego, które mają obieg zamknięty, a więc szkodliwe opary nie wydostają się na zewnątrz tylko pozostają w urządzeniu, gdzie są poddawane procesowi skraplania, co umożliwia ich bezpieczne usunięcie do punktu odbioru odpadów niebezpiecznych. Co ważne, stosowane detergenty i rozpuszczalniki też są coraz nowocześniejsze i mniej szkodliwe, a przy tym nadal bardzo skuteczne. Nowością w dziedzinie prania chemicznego jest stosowanie rozpuszczalników biodegradowalnych na bazie silikonu, a więc naturalnego materiału. Dzięki temu pranie chemiczne jest coraz mnij szkodliwe dla środowiska a także dla osób obsługujących pralnię.

Nowoczesna alternatywa
Marka Sovrana poleca też nowoczesną alternatywę dla klasycznego czyszczenia chemicznego. Jest to technologia wet cleaning, dzięki której możemy w specjalnych urządzeniach wykonać pranie w kąpieli wodnej nawet najdelikatniejszych wyrobów, w tym skórzanych. Dzięki temu nie musimy stosować agresywnie działających rozpuszczalników. W technologii wet cleaning czyszczenie jest bardzo skuteczne, a materiały traktowane są delikatnie, co eliminuje ryzyko zniszczeń.

Podobne artykuły

Niszowe usługi – przepis na sukces w branży pralniczej.


Jak urządzić pralnię chemiczną?.


Jak wybrać najlepszą pralnię chemiczną?.


Dlaczego warto wybrać czyszczenie chemiczne?.