Rodzaje usług pralniczych

Obecnie pralnie chemiczne mają szeroki wybór usług, które najczęściej opierają się na środkach chemicznych, ale wykonywane są przy użyciu nowoczesnych metod i specjalistycznych sprzętów. Pralnie tego typu przyjmują zamówienia na czyszczenie tkanin różnego typu i przedmioty, które z powodu rozmiaru lub konieczności odpowiednich zabiegów byłoby ciężko lub niemożliwie wyczyścić samodzielnie w domowym zaciszu. Dzięki temu pralnie chemiczne cieszą się wzrastająca popularnością.

Pranie chemiczne
Pranie chemiczne jest najczęstszym procesem w pralniach, które zawdzięczają swoją nazwę temu zabiegowi. Proces wykonywany jest w hermetycznie zamkniętym agregacie. Jest on w pełni zautomatyzowany, więc kontroler wybiera jeden z dostępnych i odpowiednio dopasowanych do rodzaju odzieży i zabrudzeń program. W procesie czyszczenia używane są środki chemiczne – specjalistyczne rozpuszczalniki. Wśród popularnych rozpuszczalników znajdziemy czterochloroetylen, K4 czy Green Earth. Po czyszczeniu ma miejsce odwirowanie, w trakcie którego wpuszczane jest gorące powietrze do zamkniętego obiegu, co skutkuje wykraplaniem się rozpuszczalnika. Na końcu wykonuje się suszenie, by ostatecznie pozbyć się zalegających resztek wody w materiale. Odzież prasowana jest na specjalnych manekinach i stołach prasowalniczych. Następnie maszyny pakują odzież w pokrowce foliowe i tak przygotowane zamówienia trafiają do odbioru na transportery.

Panie dywanów
Pralnie oferują także zabiegi specjalistyczne, wśród których można wymienić pranie dywanów. Dywany, bowiem ciężej wyczyścić i wymagają odpowiednich zabiegów oraz kilkuetapowego czyszczenia. Proces składa się z czterech kroków. Pierwszym jest usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych, czyli odkurzanie. Po czyszczeniu na sucho następuje rozpuszczanie brudu, dzięki któremu jest on oddzielany od włókien. Po tym brud usuwany jest środkami chemicznymi i suszony.

WET Cleaning
Wet Cleaning stanowi nowoczesną metodę czyszczenia na mokro. W trakcie prania wodnego i z użyciem produktów chemicznych usuwane są zabrudzenia. Ciekawe jest, że metoda została zaprojektowana tak, by nadawać się do wszystkich rodzajów tkanin oraz skór nie licowych. Wbudowany w system szeroki wybór programów czyszczących pozwala na wybranie odpowiedniej opcji. Programator dostosowuje czas zabiegu, ilość środków oraz wysokość temperatury do poszczególnych etapów. W metodzie używane są takie elementy, jak:
• Nowoczesne pralnico-wirówki
• Suszarki z zastosowaniem odpowiedniej techniki
• Zestaw specjalistycznych, programowalnych pomp samodozujących
• Nowoczesne manekiny prasowalnicze
• Odpowiednie, łagodne produkty chemiczne

Podobne artykuły

Pralnie samoobsługowe: nowy trend wkracza do Polski.


Nowoczesne sposoby przechowywania ubrań w pralniach.


Sovrana – lider branży pralniczej.


Rodzaje usług pralniczych.