Jak odpowiednio zadbać o białe ubrania i tekstylia?

Trudno jest znaleźć idealną białą koszulkę czy top, nie ma, co do tego wątpliwości. Dlatego, gdy mamy już w szafie tego rodzaju ubrania, powinniśmy w szczególny sposób zatroszczyć się o nie w trakcie prania. Pranie i wybielanie białej odzieży i tekstyliów nie jest łatwe. Nieumiejętne zabiegi mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Jak wybielać ubrania?
Przed użyciem wybielacza należy zawsze sprawdzić etykietę pielęgnacyjną. Jeśli mówi, że ubrania nie należy wybielać, powinniśmy się bezwzględnie trzymać tego zalecenia. Przy pierwszym użyciu wybielacza na odzieży najlepiej jest najpierw wykonać test punktowy w ukrytym miejscu (np. wewnątrz kołnierza lub mankietu). Po ustaleniu, czy ubranie jest całkowicie bezpieczne, ustawiamy określony cykl prania. Jeśli używamy wybielacza tlenowego, możemy dodać go na początku cyklu zgodnie z instrukcjami producenta. W przypadku ciekłego wybielacza chlorowego, należy dodać ilość wskazaną przez producenta korzystając z dozownika detergentu już w trakcie prania. Po wypraniu ubranie suszymy, jak zwykle.

Jak zapobiegać szarzeniu białych ubrań?
Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka nie widać zabrudzeń, upierzmy białe rzeczy po jednokrotnym lub dwukrotnym noszeniu. Niewidoczne plamy np. z potu mogą z czasem zmienić białe tkaniny w żółte lub szare. Zapobiegajmy tego typu problemom, zanim powstaną. Atakujmy plamy jak najszybciej. Plamy z jedzenia takie, jak ketchup lub kawa zwykle usuwamy błyskawicznie. Podobnie powinniśmy traktować niewidoczne zabrudzenia. Wmasujmy płynny detergent enzymatyczny o pełnej mocy w obszarze pod pachami, a następnie pozwólmy zadziałać preparatowi, odkładając ubranie na 15-20 minut. Po tym zabiegu możemy je wrzucić do pralki.

Zawsze segreguj białe i kolorowe ubrania!
Wydaje się to oczywiste, ale wiele osób zdaje się nie zauważać tej konieczności. Pierwszym etapem prania zawsze powinno być oddzielenie białych rzeczy od kolorowych. W taki sposób działają również profesjonalne pralnie. Oczywiście, zawsze może zdarzyć się mały wypadek. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której czerwona skarpetka zaplątuje się w białe pranie, które po wyjęciu z pralki jest już bardziej różowe, niż białe. Aby jej zapobiec możemy użyć specjalnych chusteczek, które doskonale wyłapują wszelkie barwniki. Kupimy je już praktycznie w każdym sklepie z chemia. Wrzucamy je do pralki razem z wsadem i bez obaw możemy rozpocząć pranie.

Nie przeciążaj pralki!
Oczywiście, kiedy na górze jest dużo miejsca, trudno oprzeć się dorzuceniu kilku kolejnych koszulek, ale nie jest to właściwe postępowanie. Odzież musi krążyć w bębnie pralki, aby naprawdę stać się czysta. Jeśli napełniamy bęben do samej góry, pranie nie ma wystarczająco dużo miejsca, a detergent nie może skutecznie zadziałać.

Podobne artykuły

Jak otworzyć i urządzić pralnię chemiczną?.


Jak osiągnąć sukces w branży pralniczej? Eksperci podpowiadają.


Nowoczesna pralnia – jak ją zaprojektować i urządzić?.


Nowoczesna pralnia – jakie usługi powinny się w niej znaleźć?.