Wszystko, co musicie wiedzieć o pielęgnacji garniturów

Garnitury są najdroższą i cenioną częścią garderoby większości mężczyzn. Od pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej, po dzień ślubu. Są z nami w trakcie wszystkich najważniejszych chwil w naszym życiu. Jednak niewielu Panów wie, jak dbać o garnitury. W tym przewodniku przeprowadzimy was przez meandry pielęgnacji garniturów, aby służyły wam jak najdłużej w doskonałym stanie.

Jak często czyścić garnitur, jeśli nosimy go codziennie?
Jeśli nosimy garnitur codziennie, prawdopodobnie mamy ich wiele w swojej szafie. Częstotliwość czyszczenia zależy w znacznej mierze od ilości posiadanych garniturów. Ogromną różnicę robi także pogoda. W naszym klimacie garnitur będzie musiał sobie poradzić z dużą ilością deszczu, wilgoci, zimna, wiatru. Z pewnością wpłynie to na częstotliwość czyszczenia. Zimą będziemy zmuszeni znacznie częściej oddawać swoje garnitury do prania, niż w trakcie pogodnego, słonecznego lata.

Zaleca się czyszczenie garnituru po czterokrotnym lub pięciokrotnym użyciu. Pomoże to zachować jego kształt i sprawi, że nie nigdy nie wpadniemy do biura wyglądając niechlujnie. Ponadto zawsze warto oczyścić garnitur przed dużym spotkaniem lub ważnym wydarzeniem. Teoretycznie, najlepszą opiekę nasze garnitury otrzymają w profesjonalnej prani, jednak w domu również możemy podjąć kilka kroków, aby garnitur prezentował się lepiej i długo pozostawał w idealnym stanie.

Jak wieszać garnitur?
Po pierwsze, nigdy nie używajmy wieszaka z drutu. Warto zainwestować w odpowiedni wieszak, w przeciwnym razie nasz garnitur wymnie się i zniekształci w bardzo krótkim czasie. Trudno będzie odwrócić rezultaty takich zaniedbań. Musimy zwrócić uwagę na wieszaki z szerokimi ramionami wykonanymi z drewna. Jeśli nosimy marynarkę do pracy, ale zdejmiemy ją, gdy tylko dotrzemy do biura, zaopatrzmy się w drugi wieszak. Wiszenie przez kilka godzin na oparciu krzesła z pewnością nie posłuży garniturowi zbyt dobrze.

Jak podróżować ze swoim garniturem
Jeśli jesteśmy ciągle w ruchu i nieustannie przemieszczamy się ze spotkania na spotkanie po całym mieście lub odbywamy podróże służbowe do innych krajów, koniecznie powinniśmy zainwestować w odpowiedni pokrowiec na ubrania. Znajdźmy taki, który jest łatwy do przenoszenia, oddychający i lekki, dzięki czemu nasz garnitur pozostanie w świetnym stanie. Jeśli pokrowiec nie wchodzi w grę, upewnijmy się, że włożyliśmy garnitur do walizki tak starannie, jak to możliwe, i nie pakujmy do niej żadnych płynów!

Dlaczego warto parować garnitur zamiast go prasować?
Wreszcie jest wymówka, żeby nie wyciągać żelazka! Prasowanie garnituru to ryzykowna sprawa, ponieważ prawdopodobnie zastosujemy zbyt wysoką temperaturę. Jej odpowiednie dobranie jest naprawdę trudne. Może to spowodować utratę kształtu garnituru, a w skrajnych przypadkach odbarwienie. Zamiast tego zainwestujmy w parownicę. Lepiej chroni garnitur i ułatwia kontrolowanie temperatury, więc delikatne włókna garnituru pozostają nietknięte.
 

Podobne artykuły

Pralnia samoobsługowa – innowacyjny pomysł na biznes.


Speed Queen – innowacyjny model biznesowy.


Kilka zalet prania na sucho.


Wszystko, co musicie wiedzieć o pielęgnacji garniturów.