Nowoczesne transportery

Proces w pralni nie opiera się wyłącznie na samych czynnościach czyszcząco-piorących, lecz w szereg wieloetapowego schematu wlicza się również odpowiednie przechowywanie czy przyjmowanie zamówień. Proces, jaki w pralniach przechodzą ubrania jest staranny. Obecnie pralnie dbają o unowocześnienia, które pozwalają zautomatyzować i usprawnić przebieg procesu.

Transportery obrotowe
Transportery kojarzą się raczej z niewielkimi metalowymi wieszakami na kółkach lub koszami na bieliznę w stylu hotelowym, szczególnie w przypadku pralni chemicznych. Jednak transportery mogą mieć różną formę, a wśród nich innowacyjnym rozwiązaniem są transportery obrotowe. Na polskim rynku liderem takich konstrukcji wielkiego formatu jest firm Sovrana.

Transportery obrotowe to konstrukcje dużego formatu o charakterystycznych kształtach liter „U”, „L” czy „I”. Mogą mieć również formę wielopoziomową, o ile przestrzeń montowania pozwala na taki zabieg. Spotykane są w pralniach chemicznych, szkołach, muzeach i innych instytucjach publicznych. Wszędzie tam, gdzie wymagane jest przechowywanie dużej ilości odzieży w małej przestrzeni. Transportery obrotowe różnią się od tradycyjnej wersji możliwością wyboru systemu zarządzania. Można zamówić transporter z systemem manualnym lub automatycznym. Elektroniczny system będzie wtedy samodzielnie po wprowadzeniu danych wyszukiwał numer i garderobę oraz transportował ją z punktu A do B – zarówno w przypadku odwieszania na miejsce, jak i oddawania odzienia. To bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić czas na własnoręczne poszukiwania.

System Portabiti
Porbtabiti to nowoczesny produkt, stworzony przez włoską firmę Metalprogetti. Firma specjalizuje się w dostarczaniu transporterów dużym ośrodkom i lokalom usługowym. Portabiti to system obsługujący konstrukcje transporterów obrotowych, który posiada dwie wersje sterowników do wyboru – manualną lub w pełni zautomatyzowaną. Ten inteligentny podajnik jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a pozwala zaoszczędzić sporo czasu w trakcie obsługi klientów. System ma za zadanie odnajdować obiekty i transportować je do punktu docelowego. Dzięki oparciu na systemie kalkulacyjnym Portabiti zawsze wybiera najkrótszą z dostępnych dróg. Urządzenie jest w stanie jednocześnie przetransportować wiele rzeczy, dzięki kolejkowaniu zamówień. Po wpisaniu kilku różnych lokacji system utworzy listę kolejności w taki sposób, w jaki zostały wpisane poszczególne elementy, a następnie jedno po drugim będzie transportował do miejsca odbioru.

Pralnie i instytucje publiczne, gdzie przechowuje się tymczasowo dużą ilość ubrań jednocześnie starają się o nowoczesne usprawnienia dla większego komfortu pracy i lepszej, szybszej obsługi klientów. Transportery to tylko jedno z wielu innowacyjnych udogodnień.

Podobne artykuły

Pralnie samoobsługowe: nowy trend wkracza do Polski.


Nowoczesne sposoby przechowywania ubrań w pralniach.


Sovrana – lider branży pralniczej.


Rodzaje usług pralniczych.