Słów kilka o temperaturze prania

Prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę z tego, że pranie musi być sortowane i prane w różnych temperaturach, ale stawienie czoła różnym ustawieniom pralki może być bardzo trudne. Wiedząc, czego się spodziewać po różnych temperaturach prania, możemy śmiało podjąć decyzję, co prać w określonej temperaturze, bez ryzyka, że odzież zostanie zniszczona. Oto mało znana prawda o temperaturach prania.

Rola temperatury prania
Proces czyszczenia brudnej bielizny jest w rzeczywistości dość złożony, a temperatura wody odgrywa kluczową rolę. Teoretycznie, cieplejsza woda czyści lepiej. Jednak w rzeczywistości wybranie niewłaściwego ustawienia temperatury prania może spowodować poważne uszkodzenia odzieży. Wszystko zależy od materiału, z którego zostało uszyte ubranie.

Gorąca woda
Woda „gorąca” lub powyżej 54 ° C powinna być zarezerwowana dla bardzo zabrudzonej lub narażonej na działanie bakterii bielizny, takiej jak pieluszki i brudne stroje sportowe. Może być również stosowana do rozjaśniania bieli oraz okazjonalnie środka dezynfekującego do ręczników i prześcieradeł. Kolory mogą zanikać w gorącej wodzie, więc należy uważać, aby razem prać rzeczy o podobnych kolorach. W gorącej wodzie często dochodzi do przebarwień, a niektóre tkaniny mogą się kurczyć, więc używajmy gorących temperatur prania bardzo oszczędnie.

Ciepła woda
Wynosząca około 32 ° C, ciepła woda jest najlepsza do prania ogólnego. Zapewnia silną moc czyszczenia przy niewielkim ryzyku blaknięcia lub kurczenia się tkanin. Dżinsy i inne rzeczy codziennego użytku, które nie są mocno zabrudzone, można łatwo wyczyścić w ciepłej wodzie. Jeśli nie mamy pewności, które ustawienie wybrać dla konkretnego załadunku, ciepła woda jest prawie zawsze najlepszą opcją.

Zimna woda
Bardzo ciemne lub bardzo jasne kolory, a także delikatne przedmioty, należy prać w zimnej wodzie o temperaturze poniżej 28 ° C. Plamy z krwi, kawy i czerwone plamy z wina muszą być zawsze czyszczone w zimnej wodzie. Dopiero po ich wywabieniu można ponownie uprać daną rzecz w ciepłej lub gorącej wodzie. Niektórzy zalecają pranie wszystkich rzeczy w zimnej wodzie, aby oszczędzać energię, ale niekoniecznie jest to najlepsza decyzja. Zimna woda nie ma tak dużej mocy czyszczącej jak ciepła lub gorąca woda. Prawdopodobnie będziemy musieli poddać obróbce wstępnej nawet niewielkie plamy, a czasami dwukrotnie wyprać ładunek, aby był w pełni czysty. Na rynku dostępnych jest wiele detergentów przeznaczonych do zimnej wody, które działają dość dobrze, ale na ogół wymagają użycia większej ilości środka podczas prania w zimnej wodzie. Jeśli temperatura wody spadnie poniżej 15 ° C, nawet detergenty do zimnej wody mogą w ogóle nie wyczyścić odzieży. Zimnej wody używajmy natomiast zawsze do płukania odzieży, jeśli urządzenie zapewnia taką opcję, bez względu na wybraną temperaturę prania. Płukanie na zimno rzeczywiście oszczędza energię i nie ma negatywnego wpływu na pranie.

Podobne artykuły

Jak otworzyć i urządzić pralnię chemiczną?.


Jak osiągnąć sukces w branży pralniczej? Eksperci podpowiadają.


Nowoczesna pralnia – jak ją zaprojektować i urządzić?.


Nowoczesna pralnia – jakie usługi powinny się w niej znaleźć?.