Usługi pralnicze

Obecnie jest wiele rodzajów pralnie, oferujących różne usługi czyszczenia i pielęgnacji odzieży. Inne metody będą stosowały pralnie chemiczne, odmienne ekologiczne, a pralnie samoobsługowe będą zupełnie inną bajką. Jednak w każdej z typów pralni możemy liczyć na odpowiednie środki i sprzęt, dzięki któremu nasza odzież i inne produkty materiałowe będą wyczyszczone i przywrócone do stanu świetności. Można wyróżnić kilka rodzajów podstawowych usług pralni chemicznych czy ekologicznych, choć będą one różniły się zastosowanymi w procesach środkami to sam proces będzie podobny.

Pranie chemiczne
Podstawowym procesem czyszczenia jest pranie chemiczne, które odbywa się w specjalnych hermetycznie zamkniętych agregatach z użyciem środków chemicznych. Proces przebiega w sposób zautomatyzowany, gdyż praniem zarządza wcześniej wybrany program – dopasowany do rodzaju prania i zabrudzeń. Pranie w procesie jest odwirowywane oraz suszone, by w kolejnych etapach zostać wyprasowane i zapakowane w pokrowiec.

Czyszczenia skór
Pranie skór, a raczej lepszym określenie w tym przypadku byłoby czyszczenie, jest procesem trudnym i czasochłonnym. Skóry, szczególnie te naturalnego pochodzenia wymagają odpowiednich zabiegów i środków. Ciężko właściwie dbać o ich kondycję w domu, więc najlepiej powierzyć tak ważne zadanie profesjonalistom – szczególnie, że odzież i produkty skórzane nie należą do tanich. W pralniach możemy liczyć na usługę chemicznego czyszczenia skór wszystkich gatunków (skóry prawdziwe, sztuczne, materiały skóropodobne), a także na odpowiednią impregnacje i farbowanie skór licowych.

WET Cleaning
Innowacyjną metodą czyszczenia jest Wet Cleaning. Metoda ta stanowi sposób czyszczenia na mokro. Obejmuje pranie wodne z użyciem odpowiednich środków chemicznych, dzięki którym usuwane są zabrudzenia. Metoda została zaprojektowana, by móc być użyta do czyszczenia różnych rodzajów materiałów oraz skór (z pominięciem skór licowych, wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych). System WET Cleaning opiera się na szerokim wachlarzu programów prania do wyboru, które dostosowują do konkretnego rodzaju odzieży i zabrudzeń długość trwania procesu, ilość użytych środków czy wysokość temperatur. Wet Cleaning odbywa się przy użyciu nowoczesnych sprzętów, jak pralnico-wirówki, suszarki automatyczne, pompy samodozujące oraz manekiny prasowalnicze.

Panie dywanów
Pranie dywanów jest skomplikowane i czasochłonne. Wymaga kilkuetapowego czyszczenia. Na oczątku dywan czyści się na sucho poprzez odkurzanie i ściąganie brudu powierzchniowego. Potem brud rozpuszczalny zostaje oddzielony od włókien i częściowo usunięty. Po zastosowaniu środków chemicznych brud jest usuwany w całości. Na końcu dywan suszy się, rozczesując włókna.
 

Podobne artykuły

Pralnie samoobsługowe: nowy trend wkracza do Polski.


Nowoczesne sposoby przechowywania ubrań w pralniach.


Sovrana – lider branży pralniczej.


Rodzaje usług pralniczych.